Terapi

Psikolog Hasan Arslan


Amerika’nın Philadelphia kentinde bulunan St. Joseph’s University’de dil eğitimi aldıktan sonra eğitimime Kanada’nın British Columbia eyaletinde devam etti. Vancouver Island University’de 1.5 yıl bilgisayar programcılığından sonra anadalda Psikoloji ve alt dalda Felsefe eğitimimi tamamladı. Özel danışmanlık merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaptı. Ünlü İsrail’li fizyoterapist Ziva Rom’dan Yaygın Gelişimsel Bozukluğu olan çocukların tedavisiyle ilgili eğitim aldı. Reiki, hipnoterapi, EFT ve psikolojik testler (MMPI – kişilik testi, WISC-R zeka testi) ve gelişim testleri (Denver II) üzerine eğitimlere katıldı. İngiltere’de NLP’nin yaratıcısı ünlü Dr. Richard Bandler, eğitmen John LaValle ve Kathleen LaValle’den modelleme, strateji yaratma ve zihin programlama alanında profesyonel eğitimlerde bulundu. BBC’de danışman olarak görev yapan ses ve kullanımı alanında dünyaca ünlü Laura Spicer’ın ses eğitim çalışmasına katıldı. İngiltere’de Hypnotherapy Training Institute’de Dr. John Butler’dan Klinik Hipnoterapi, Analitik Hipnoterapi ve Tıbbi Hipnoterapi Eğitimlerini tamamldı. Türkiye’de İngiltere merkezli HTI’nin eğitim direktörlüğünü yapıyor ve dört yıldır Dr. John Butler’la birlikte profesyonel eğitimler veriyor. Dr .Stanislav Grof’un yarattığı Holotropik Nefes üzerine İngiltere, İspanya ve Rusya'da eğitim çalışmalarına katıldı. Şuanda HTI Türkiye yöneticisi ve Ares Danışmanlık Merkezi kurucusu olarak dönüştürücü terapi yaklaşımlarıyla duygusal sorunlar, performans geliştirme ve fizyolojik rahatsızlıklara destek gibi birçok alanda insanlara yardımcı oluyor.

Danışan Yorumları


 • Doğduğum günden bu güne yaşadiğim  sorunlarin yük olmaya başladiğini hissettiğmde bana doktor arkadaşlarım İlaç tedavisi  önerdiler. Fakat öncesinde Hasan Arslan’dan yardım almaya karar verdim. Bu karar benim için gerçek bir dönüm noktası oldu ve seanslardan sonra ‘yaşama mutlu devam edebilirim’ dedim. Öyle de oldu. Çalışmamız sonrasında hafiflemiş ve aynı zamanda da güçlenmiş olarak hayatıma devam  ettim. Umarim herkes bu rahatlama duygusunu benim kadar derin hisseder.
  İdil Yılgör, Diş Hekimi
 • Görüşmeye geldiğim günlerde M.S. hastalığımı öğrenmiştim ve hayatımda olmadığım kadar kötü ve çaresiz hissediyordum. Çocuklarımla bile ilgilenecek gücü kendimde bulamıyordum. Çalışmanızda bilinçaltımdaki, zihnimdeki gereksiz bir dolu düşünceden kurtuldum. Kendime, çevreme, hayata bakışım değişti. Her seansta daha da güçlendim, olumsuzluklarla başa çıkmayı öğrendim. Rahat uyku uyuyabiliyorum. Kendimi sevmeyi öğrendim. Hayattan zevk alıyorum, mutlu ve huzurluyum.
  Gökçe Gök, Yönetici
 • Oğlumun dezavantajından dolayı yaşadığı hayata güvensizlik için neler yapabiliriz diye konuştuk ve Hasan bey bize çeşitli telkinler verdi. Bunu gün içinde dinletmeye başladım. Oğlumun hissettiği olumsuz duyguları nasıl dönüştürebileceğini öğretmeye çalışıyoruz. İşe de yarıyor. Oğlumla beraber bende olumlu düşünmeye başladım ve buna çok ihtiyacım vardı.
  Arzu Koşarsever, Ev Hanımı
 • Geçmişten getirdiğiniz acılarınızdan kurtulmak yeni bir dünyaya merhaba demek için Hasan yolunuza fener tutabilecek en etkin ve doğru kişi, bu şansı kendinize tanımalısınız.
 • Güven veren ve iyi hissettiren bir enerjisi var ve terapide ağrı sızınız dahi olsa seans sonunda, garanti ediyorum hamamdan çıkmış kadar yumuşamiş rahatlamış gidersiniz eve. Aklınıza bile gelemeyecek birçok eğitim almiş, kendisini sürekli geliştiren biri olmasiylada mutlaka memnun ayrılacağınız ,çözüme kısa yoldan ulaşabiliceğiniz bir psikolog ve sonuna kadar tavsiye edebilirim.
  Gökçe Şen, Müzisyen

Sıkça Sorulan Sorular


1Terapi nedir
Terapi kişinin zorunlu veya tercihen hayatında bir değişiklik yaratmak için girdiğiniz dönüştürücü süreçtir. Profesyonel bir terapistin yardımıyla bu süreç olumsuz duygulardan arındığınız, alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz (sigara, kilo vermek, vb), geçmiş deneyimlerle ilgili fikir ve kalıplardan özgürleştiğiniz, kendinize güvenmeye başladığınız ve kişisel kaynaklarınızı daha verimli harekete geçirdiğiniz bir döneme dönüşür.
2Herkesin terapiye ihtiyacı var mıdır
Yüzyıllardır insanlar terapi olmadan da çok başarılı ve üretken yaşamlar sürdüler. Kültür seviyesi ve yaşam koşulları da insanların farklı iyileşme ve güçlenme stratejileri geliştirmelerini sağladı. Köyde yaşayan bir bayanın ihtiyaçları ve sorunları şehirde yaşayan bir bayanınkiyle farklılık gösterir. Onun için terapi yabancı bir süreç olarak görülebilir. Bir başkası için yardım alıp rahatlayabildiği ve güçlenerek yaşamın mücadeleleriyle daha etkili başettiği bir süreçtir. Terapi bir ihtiyaç değil, kişinin farkındalığıyla talep edilen planlı bir süreçtir.
3Hangi terapi yaklaşımlarıyla danışanlara yardımcı oluyorsunuz?
Her terapist danışanları için en etkili ve güçlendirici teknik, araç ve yaklaşımları öğrenmekle sorumludur. Ben tek bir model yerine danışanın ihtiyaçlarına göre farklı modellerin parçalarından faydalanmayı tercih ediyorum. Bunların arasında Geştalt Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Bilinçaltı Yaklaşımları ve birçok farklı araç bulunur. Genel olarak bunlara farkındalığı yükselten ve danışan odaklı terapi adı verilir. Böylece terapist sürekli danışana ne yapması gerektiğini söylemektense danışan kendi değişimini deneyimleyerek gözlemleyebilir. Terapist bir bilge değil öğrendiklerini danışana göre uyarlayarak onu güçlendirmek için hizmet veren bir profesyoneldir.
4Bilinçaltı nedir ve bilinçaltıyla çalışmak nasıl bir fayda sağlar?
Bilinçaltı terimi 150 yıl önce Pierre Janet tarafından ortaya atıldı. Basitçe hisseden zihniniz anlamına gelir. Bilinçaltı terimi daha sonra birçok teorisyen tarafından da kullanıldı fakat isim yanıltıcı bir anlayışa sebep oldu. Bilinçaltı bilincin altında bir yer varmış gibi bir ima oluşturdu. Hollywood filmleri ve çizgi romanlarda anlatılan gerçekdışı hikayelerle bilinçaltı karanlık ve izbe bir yer gibi gösterildi. Bir sanatçı sahneye çıktığında hisseden zihniyle iletişim kurar. Bir müzisyen gözlerini kapatıp enstrümanını çalmaya başladığında iç dünyasından duygularıyla bizi hüzünlendirir veya coşturur. Heyecanlı bir film seyrederken kendi iç dünyamızla ilişkilendirmeler kurar ve karakterle özdeşleşiriz. Bilinçaltı, daha iyi bir anlatımla hisseden zihninize her gün erişebilirsiniz. Hümanistik Psikoloji’nin babası olarak bilinen Dr. Abraham Maslow’a göre hisseden zihniniz güzel deneyimlerin, zirve performansın ve yaratıcı fikirlerin geldiği zihindir.
5Bilinçaltı (hisseden zihin)le çalışmanın sadece konuşmaya dayalı terapiden farkı nedir?
Bilinçaltı hisseden zihninizdir ve orada karşılaşacağınız şey duygular ve duygusal tepkilerdir. Yıkıcı veya zarar veren duygusal tepkilerle deneyimli bir uygulayıcının yardımıyla daha rahat ve güvende hisseder ve gücünüzü o olumsuz düşünce, inanç ve duygulara vermekten kurtulabilirsiniz. Hisseden zihniniz gizli bir mahzen değil, anıların ve yaşanmışlıkların depolandığı zihnin hisseden tarafıdır. Çalıştığınız insanların deneyimi ve bilgisi bu konuda önemlidir. Bir ameliyat olacaksanız daha önce hiç ameliyat yapmamış bir doktoru tercih etmeyeceğiniz gibi terapistinizi seçerken de işinde yetkin ve deneyimli insanlardan yardım alabilirsiniz. Bu insanların sayısının gittikçe arttığına inanıyorum. Terapistle oluşturacağınız güven ve uyum ilişkisi terapi sürecini sizin için derin bir keşfetme ve öğrenme sürecine de dönüştürecektir.
6Terapi sürecinde neler olur?
İnsanlar farklı konular için destek alırlar. Genel olarak hissetmek istenen bir duygu vardır ve onu etkileyen karşıt duygular veya faktörler bulunur. Bunu “Kendimi çok eleştiriyorum”, “Kaynağını biliyorum ama değiştiremiyorum”, “Herşeyi denedim ama bir türlü olmuyor” gibi cümlelerle ifade ederler. Terapinin amacı sizi kısıtlayan veya engelleyen duygularla temasa geçmenizi sağlayarak onları devam ettiren sabit fikir veya öğrenimleri daha sağlıklı fikirlerle değiştirmeye başlamaktır. Duygusal olarak denge oluşmaya başladığında zihin yeniden sağlıklı ve geleceğe yönelik iyimser fikirlerle programlanabilir.
7Terapi uzun mu olmalı kısa mı?
Kısa vadeli terapinin uzun vadeli terapiyle karşılaştırıldığında bazı avantajları vardır. Zamana dayalı ve planlı bir terapi sorumluluk almanıza ve çaba sarfetmenize yardımcı olur. Kimse belirsiz bir gelecekten hoşlanmaz. Terapi de net ve kısa vadeli olduğunda gelişiminizi hayatınızdaki deneyimlerinizle değerlendirebilir ve hayata dönerek çok daha verimli ve tatmin edici bir yaşam sürebilirsiniz. Kısa vadeli terapi aynı zamanda maddi olarak da insanların yardım almasını kolaylaştırır. Bir sorunun oluşumu ve etkisi uzun süreli olabilir. Fakat terapinin de aynı uzunlukta olması gerekmez. On yıldır fıtık sorunuyla uğraşan birisi bir ameliyatla kısa sürede sağlığına yeniden kavuşabilir. Bir on yıl daha beklemesine gerek yoktur.
8Seanslar ne kadar sürüyor?
Seanslar ortalama 1,5 saattir. Her bir seansın kendi içinde değerlendirmesi yapılır. Böylece danışan olarak kendi kendinizi değerlendirebilir ve terapinin nasıl gittiğiyle ilgili deneyimlerinizi paylaşırsınız. Böylece hedefe (arzulanan duruma) ilerlerken yeniden iyi hissetmeye başladığınızdan ve doğru yolda olduğunuzdan emin olursunuz.
9Ne tür sıkıntılar için destek alabilirim?
İnsanlar sorunlara farklı tepkiler verir. Bazıları bir fobiyle ömür boyu yaşamayı seçebilir. Bu onun kişisel hakkıdır. Diğerleri bundan kurtulup o alanda daha rahat hissetmek isteyebilir. En çok yardım talep edilenler arasında duygusal sıkıntılar (kaygı, korku, aşırı eleştiri, vb), geçmişle ilgili rahatsız edici inanç veya düşünceler, gelecek kaygısı, psikosomatik rahatsızlıklar, kanser sürecinde destek, sigarayı bırakma ve kilo verme gibi birçok farklı alan bulunur.
10İlaç kullanırken terapi alınır mı?
İlaç kullanımı doktorunuz ve sizin aranızdaki ilişkiye dayanır. Doktorunuzun uygun gördüğü ilaç tedavisini yine kendisi sonlandırabilir. Sakinleştirici, anti depresan gibi ilaçlar kullanan birçok danışan terapi sürecinden büyük fayda görür. Daha rahat, sakin ve kontrolde hissetmeye başladığı için terapi ilacın etkilerinin de daha rahat farkedilmesini sağlar. Terapist olarak görevimiz duygusal ve zihinsel olarak size yardımcı olmaktır. Tıbbi destek için tabi ki her zaman doktorunuza danışın.
11Terapi süreci ne kadar devam etmelidir?
Terapi bulunduğunuz yerden arzu ettiğiniz noktaya ulaşmaya yönelik aktif bir gelişim sürecidir. Bu süreçte sizi engelleyen duygu, inanç ve sabit fikirleri aşar ve terapistin yardımıyla arzuladığınız yere doğru ilerlemeye başlarsınız. O yolda yürümeye başladığınızda terapi amacına ulaşmış demektir.
12Terapinin işe yaradığını nereden anlayabilirim?
Terapiye gelirken bazı hedefler ve hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen duygu ve düşünceler getirirsiniz. Hedefiniz kendinize güvenmek olabilir fakat kendinizi sürekli eleştirdiğiniz için bu yolda yıpranmış hissedebilirsiniz. Duygusal ve zihinsel engellerle çalışıp onları sağlıklı ve hedefe yönelik fikirlerle değiştirmeye başladığımızda günlük hayatınızda elle tutulur sonuçlar almaya başlarsınız. Genellikle insanlar “Geçen haftadan sonra kendimle ilgili daha iyi hissediyorum”, “Böyle bir durumda hiç sesimi çıkarmazdım ama kendimi savundum” veya benzeri durumlarla geribildirim verirler. Geribildirim bir geminin pusulası gibi terapinin doğru yönde ilerlediğinden emin olmak için faydalı bir araçtır. Arzuladığınız yolda ilerlemeye başladıkça terapinin tetiklediği olumlu etkileri daha rahat test edebilir, gözlemleyebilir ve farklı durumlara uyarlayabilirsiniz.
13Seanslar ne kadar sık olmalıdır?
Seans sıklığı terapiste ve tercih ettiği yaklaşıma göre değişir. Bazı terapiler uzun vadede haftada bir günlük seanslarla işler, diğerleri daha sık görüşmeyi tercih eder. Duygusal bir destek için geldiyseniz ilk seanslarda sizi engelleyen veya kötü hissettiren duygularla çalışıp gücünüzü yeniden kazanmanızı amaçlarım. Sonraki seanslar zihinsel programlama ve geleceğe dönük çalışmalarla yükselişe yöneliktir.
14Geçmiş olaylarla ilgili rahatsız edici duygulardan nasıl kurtulabilirim?
Geçmişle ilgili algılar zihnimizde izlenimler oluşturur. Özellikle otorite figürlerinden aldığımız düşünceler veya duygusal enerjisi yüksek olaylar bizde kalıcı bir etki yapabilir. Farkında olmadan gerçek olmayan bir fikrin gerçekliğinden yaşamaya başlarız (Örn. “Ben sigara olmadan asla yaşayamam”). Duygusal zihinle yapılan çalışmalarda o izlenimler daha sağlıklı bir algıyla yeni bir anlam kazanmaya başlar. Algı değişince zihnin geçmişi anlamlandırması da değişecektir. Bazıları dibe vurmayı değersizlik gibi olumsuz duygularla ifade ederken diğerleri için bu kişiliğini güçlendirdiği sağlam temellere dönüşür. Zihni yeniden programlayarak geçmişi geçmişte bırakmaya başlayabilir, şimdide yaşayarak verimli bir geleceğe hazırlanabilirsiniz.
15Benim çözemediğim bir sorunu psikolog nasıl çözebilir?
Psikolog hayatın sırrını çözmüş bir bilge değildir. Terapistin rolü sizi güçlendirerek engelleyici olumsuz duygulardan (yıkıcı özeleştiri, değersizlik, korku, vb) özgürleşmenize aracı olmaktır. Bir marangoz ev dekorasyonundan anlamayabilir ama dekorasyon için gereken parçaları ona uygun biçimde yeniden tasarlayabilir. Psikolog sizin istediğiniz yönde daha sağlıklı bir zihinsel tasarıma kavuşmanıza yardımcı olan aracıdır. Sadece çözüm bulmak geçici olabilir. Sizin çözüm yaratma becerisini geliştirmeniz ve bunu gelecekte farklı durumlara uyarlayabilmeniz eşsiz bir güçtür.
16Çocuklar da terapi alabilir mi?
Çocuklar terapi alabilir. Bu süreçte ebeveynler de aktif bir rol oynar. Ebeveynlerin yardımıyla ve terapistin doğru yönlendirmesiyle ev çocuk için her tür sorunu getirip paylaşabildiği iyileştirici, öğretici ve rahat bir ortama dönüşür. Yaş grubuna göre terapist farklı yaklaşımlar seçebilir. Dört yaşındaki bir çocukla masanın arkasına geçip bir yetişkin gibi konuşmak her zaman en iyi yol olmayabilir. Anahtar kelime uyum sağlamak, dünyasına girmek ve sağlıklı bir değişime aracılık etmektir.
17Terapistin sorumlulukları nelerdir?
Terapist sahip olduğu bilgi dahilinde danışana en iyi ve en verimli hizmeti vermekle yükümlüdür. Hem maddi hem de manevi koşulları düşünerek etik davranmalıdır. Danışanın kişiliğine saygı göstermeli ve onu saygıyı hakeden güçlü bir insan olarak benimsemelidir. Gerçek şu ki her insan kişiliğinde başarılı ve üretken yaşamak için yüksek bir potansiyele sahiptir. Terapist danışanın yaşadığı psikolojik engellemeleri kaldırmasına, enerjisini sağlığa ve hedeflerine yönlendirmesine yardımcı olmalıdır. Yunanca’dan gelen terapi’nin anlamlarından birisi hizmet etmektir. O zaman terapistin görevi danışanın amacına hizmet edecek en iyi şekilde kendini yetiştirmek ve danışanı güçlendirip hayata yeniden bağlanmasına yardımcı olmaktır.
18Danışanın sorumlulukları nelerdir?
Danışanın kendi sorumluluğunu almaya başlamalı ve arzuladığı değişim için katkıda bulunmalıdır. Seanslara zamanında gelmek, zaman zaman terapiyi hızlandıran küçük görevleri tamamlamak ve terapistin sunduğu yardımcı araçlardan faydalanarak danışanın gelişimini hızlandıracaktır. Varsa aklındaki soru, şüphe veya eleştirileri de açık yüreklilikle ifade etmek terapi ortamında daha rahat hissetmesini sağlar.
19Terapide gizlilikten bahseder misiniz?
Terapi iki kişinin profesyonel bir gelişim için özel bir zamanda oluşturduğu güvene dayalı ilişkidir. Terapist hem yasal hem de etik olarak bu ilişkiyi gizli tutmakla sorumludur. Bu, ilişkinin daha sağlıklı gelişmesine ve zamanı geldiğinde danışanın kişisel bilgilerinin her zaman güvende olacağı hissiyle hayatına dönmesine yardımcı olur. Danışan kendi tercihiyle terapi sürecinde yaşananları dilediği insanlarla paylaşabilir.
20Psikolog ile psikiyatrın farkı nedir?
Psikiyatri zihinsel hastalıklarla ilgilenen hekimdir. Genellikle ilaçla tedavi yöntemiyle insanların zihinsel rahatsızlıklarına yardımcı olur. Psikolog Psikoloji Bilimi okuyan ve terapiyle danışanlarına yardımcı olan profesyoneldir.
21Psikiyatrik sorun yaşayan birisi psikoloğa gidebilir mi?
Sağlık görevlileri doğru sınırlar içinde çalıştığında bundan en çok danışanlar fayda görür. Bir psikolog ilaç yazamaz veya hastaneye yatıramaz. Ağır psikiyatrik rahatsızlıklar için bir psikiyatristin ilgilenmesi gereklidir. Zaman zaman bazı psikiyatristler danışanın ilaç tedavisiyle ilgilenirken psikolog da terapiyle ona yardımcı olur.
22Psikolojik bir temeli olan fiziksel bir sorunla ilgili psikoloğa gidilir mi?
Herhangi bir ağrı, sızı veya fiziksel şikayetle ilgili önce doktora danışmak gereklidir. Danışanlarım fiziksel bir şikayetle geldiğinde öncelikle bir doktordan yardım almalarını ve durumlarını öğrendikten sonra daha rahat çalışabileceğimizi belirtirim. Psikosomatik rahatsızlıklar stres kaynaklı olduğundan danışan terapi, gevşeme teknikleri ve benzer uygulamalardan büyük fayda elde eder. Fiziksel bir sorun olmasına rağmen zihinsel bir stres kaynağı sorunun ortaya çıkmasına ve devam etmesine sebep olmuş olabilir. Doğru bir terapötik yaklaşımla danışan daha büyük bir sağlığa ve özgürlüğe kavuşabilir.
23Başka hangi alanlarda yardımcı olabilirsiniz?
Zihinle ilgili sadece rahatsızlıklar değil gelişmek ve yükselmek isteğiyle gelen bir çok kişiyle çalışıyorum. Örneğin, spor performansı alanında Okçu Milli Takımın’dan Erdoğan Aygan’la yaptığımız performans yükseltme çalşmalarıyla Erdoğan Dünya 2.’liğini kazandı ve Rio Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Herhangi bir alanda daha iyi olmak için gereken zihinsel uygulamalar ve geliştirmeler için danışabilirsiniz.

Duygusal olarak güçlenmek ve daha verimli bir hayat için temasa geç!