Toyota’nın Başarısının Sırrı 5 Neden Öğrenme Tekniği

Toyota'nın üretimden sınıf atlamasını sağlayan 5 Neden Tekniğiyle verimliliği artırmaya başlayın.

“5 Neden” soruları herhangi bir kavram, yapı veya sistemin derinine inerek onu geliştirmenizi sağlayan tekrarlı sorulardır.

Neden sorusu bize görünenin arkasındakini keşfetme gücü verir. Gözleri iyi görmeyen birisinin yeni bir gözlük takması gibidir. herşey biranda daha anlaşılır ve net bir hale gelir. Toyota’nın yaptığı da buydu. Üretimi adımlara bölerek her adımın önemini ve bütüne katkısını sorgulamaya başladılar. Amaç o adımı daha hızlı ve kolay bir hale getirmek veya onu tamamen üretim hattından çıkarmaktı. Her adımda beş defa üst üste neden sorusunu sormaları bildiğini düşündükleri şeyi sorgulamalarına sebep oldu. Aynı yaklaşım daha sonra Ferrari formüla takımları tarafından da kullanıldı ve şimdi Ferrari takımı bir dakikadan kısa bir sürede bir formüla aracının lastiklerini değiştirip kısa bakımını yapabiliyor.

Neden sorusunu hayatınızın veya işinizin farklı alanlarına yönlendirin. Beş defa veya daha fazla sorduğunuzda zihinsel bir arkeolojiye dönüşür. Kendinizle ve hayatınızla ilgili yeni şeyler keşfedersiniz.

Neden her sabah uyanıyor ve nefes alıyorum? Çünkü hayat devam ediyor. Neden hayat devam ediyor? Çünkü dünyanın kanunu bu. İnsanlar doğar yaşar ve ölürler. Neden insanlar doğar yaşar ve ölürler? Neden ben yaşıyorum? Bu sorudan sonrası sizi sadece sizin bilebileceğiniz farklı bir yere götürebilir. Bu dünyaya sadece nefes alıp işe gitmek için mi geldiniz yoksa hala sizin tarafınızdan başarılmayı bekleyen şeyler mi var?

4. Basit bir sorunun tekrarı yeni içgörüler getirebilir. Şimdi bir kağıt ve kalem alın ve zihinsel bir antrenmana hazırlanın.