Herkes için Anlayarak Hızlı Okuma – Bölüm 2

Hızlı okuma teknikleri

İlk bölümde kitapları nasıl hedeflerinize katkıda bulunan birer araca dönüştürebileceğinizden bahsettim. Temel fikirleri çıkarma ve okurken not almayla ilgili bölümü izlemediyseniz buradaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Kitap okurken birçok kişi bazı bölümlerin altını çizer. Altını çizmek dikkat çekmek için etkili bir yol fakat bölümü bitirdikten sonra altını çizmek çok daha kalıcı bir etki oluşturuyor. Böylece okuma akışı bittikten sonra hemen ilgili bölümü gözden geçirip çizebilir ve gerekli bir not varsa ekleme yapabilirsiniz.

Önemli yerleri işaretlerken ben bir yıldız sistemi kullanıyorum. Bir yıldız önemli, iki yıldız mutlaka bak anlamına gelir. Örneğin Alex Ferguson’un otobiyografisini okurken iyimser bir otorite oluşturmakla ilgili bölümün yöneticiler için verdiğim seminerlerde faydalı olabileceğini düşündüm. O benim için tek yıldızlık bir bölümdü. Bernie Siegel’in kanser, tıp ve mucizeler kitabındaki giriş bölümü insanın iyileştirici gücünü harekete geçen ve her danışanın okuması gerektiğini düşündüğüm iki yıldızlık bir bölümdü. Önem sırasına göre bir, iki, üç yıldız kullanabilirsiniz.

İlk adım, bir bölümü veya alt bölümü bitirdikten sonra önemli yerlerin altını çizin. Bu sakin bir zihinle bilgiyi yansıtmanızı sağlar. İkinci adım, önemli sayfalara yıldız sistemi uygulayabilirsiniz. Kitap bittikten sonra ana fikirleri ve yıldızlı sayfaları gözden geçirmek tüm bilgi ağını yeniden canlandırmanızı sağlar.

Üçüncü adımda kitabın nasıl okunduğundan bahsetmek istiyorum. Bunun kulağa biraz acayip geldiğini biliyorum ama şöyle düşünün: psikolojiyle ilgili onlarca kitap okumuşsunuz ve bu kitaplarda belirli bir bölüm psikolojinin tarihine ayrılmış. Her kitapta ayı bilgiyi tekrar aynı özenle okumak zaman kaybı oluşturabilir. Bunu aşmak için o bölümü hızlıca tarayabilirsiniz. Eğer önemli birşey varsa zihniniz bilmediği için orada durup incelemek isteyecektir. Yoksa tanıdık bilgileri atlatıp verimli bölgelere ilerleyin. Amaç satır satır kitabı okumak değil onun anlattığını anlamak ve hayatınıza uygulamaktır.

Buarada bazı kitaplar aynı konuya o kadar çok örnek verir ki siz konunun özünü anladıktan sonra örneklerin hepsi birbirine benzer görünür. Bu tür durumlarda örnekleri hızlıca tarayabilir veya çok kendini tekrar ediyorsa o bölümü atlayabilirsiniz. Bildiğinizi emin olduğunuz şeyi atlayın ve devam edin.

Son olarak eğer benim gibi alıntılara ve güzel dil kullanımına önem veren biriyseniz kitaplar harika bir kaynaktır. Örneğin Ursula Le Guin’in Mülksüzler kitabında büyüleyici ifadeler var. Güzel dil kullanımı için sayfanın köşesine GD harflerini yazıyorum. Bir terapist olarak dilimi geliştirmek benim için önemli. Böylece ilham veren ifadeleri bir yerde toplayabiliyorum. Alıntılar için de sadece A harfini kullanıyorum. Kitap bittikten sonra gerçekten beğendiklerimi topladığım bir defterim var.

Kısaca özetlersek:
Bir, altını çizmeyi bölümü tamamladıktan sonra yapın. Bu bilginin daha kalıcı olmasını sağlar.
İki, önemli bölümleri yıldız sistemiyle önplana çıkarın. Böylece kitabı hızlıca gözden geçirdiğinizde kaydadeğer bölümleri inceleyebilirsiniz.
Üç, konunun özünü kavradıktan sonra kendini tekrarlayan bölümleri hızlıca tarayın veya atlayın. İhtiyacınız olan bilgiyi alın ve devam edin.

Bu tekniklerle daha verimli kitap okumaya başlayabilirsiniz. Lütfen deneyimlerinizi ve sizin kullandığınız farklı teknikleri yorum bölümünde paylaşın. Facebook üzerinden Ares Danışmanlık sayfasını beğenerek yeni videolardan haberdar olabilirsiniz.