Plasebo etkisi: İçsel iyileşme sisteminiz

plasebo-etkisi

Hastalarıma ciddi anlamda plasebo almalarını söylediğimde garip hissettim. Ama şaşırtıcı bir şekilde birçoğunda işe yaradı.

-Dr. Anthony Lembo

 

Plasebo etkisi zihni iyileştirici gücünün ardındaki perdeyi aralarken bilim adamları bu etkileyici fenomenle ilgili yeni sorular sormaya devam ediyor. Dr. Irving Krisch depresyon ve anksiyete gibi durumlarda plasebonun ne kadar etkili olduğunu merak edenlerden. Plasebo üzerine araştırmalarıyla tanınan Dr. Kirsch plasebo etkisinin depresyondaki umutsuzluğu nasıl etkileyeceğini merak ediyordu. İlaç firmalarının antidepresan ilaçları geliştirmek için yaptığı denemelere baktı. Ortaya çıkan şey beklediğinden çok daha fazlasıydı. Sonuçlar Amerikan Medyasında ve tıp camiasında bir şok dalgası yarattı.

Piyasaya sürülen bütün ilaçların onay ve denetiminden sorumlu FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Daireri) verilerine ulaşan Dr. Kisrch “FDA tarafından bize gönderilen bilgilerde yapılan denemelerin sadece %43’ünde ilaçların plasebodan daha fazla yarar sağlıyordu”* diye belirtiyor. “FDA’nın onayladığı tüm antidepresanlarla ilgili kendi yaptığı meta-analizlerde de sonuçlar bizimkini destekliyordu” diye devam ediyor Dr. Kirsch. Peki bütün bunlar ne anlama geliyordu? İnsanlar ilaç kullanmamalı mıydı? Sadece şekerli haplarla iyileşmeye başladığımız yeni bir devir mi başlıyordu? Daha da önemlisi, ya insanlar plasebo aldıklarını bilselerdi? Bu soruların cevabı o kadar basit değil.

Plasebo etkisi ile ilgili yapılan araştırmaların neredeyse tamamında bir “yanıltma” faktörü vardı. Sahte hap, krem veya uygulamayı alan hastalar gerçek bir “tedavi” gördüklerini düşünüyorlardı. Harvard Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Ted J. Kaptchuk Huzursuz Barsak Sendromu (IBS) hastalarıyla plasebo etkisi üzerine bir çalışma hazırladı**. Diğer denemelerden farklı olarak Dr. Kaptchuk hastalarına verdiği ilacın sadece şekerli bir hap olduğunu söylüyordu! Araştırma ekibindeki Anthony Lembo bu durumu şöyle özetliyordu “Hastalarıma ciddi anlamda plasebo almalarını söylediğimde garip hissettim. Ama şaşırtıcı bir şekilde birçoğunda işe yaradı”***. Üç haftanın sonunda plasebo hapları kullanan grup hiçbir tedavi almayan gruptan çok daha fazla gelişme göstermişti. Bu sonuçlar tıp ve insan faktörünün birleşmeye başladığına işaret ediyordu. Peki bu sonuçlardan ne çıkarmalıydık?

Colorado Üniversitesin’den Tor Wager plasebonun tedavileri güçlendiri etkisine dikkat çekiyor: “Şimdi bildiğimiz şu ki hem tedsavinin gücüne olan inanç hem de o inançlarla paralel beklentiler olmalı”. Profesör Wager zihnin iyileştirici gücü ve plasebo kullanımı üzerine etkileyici bir açıklamada bulunuyor**** “Eğer bir çocuk aldığı ilacın işe yaradığını hissediyorsa ilaçlarını kesebilir veya o ilacı bir plaseboya dönüştürerek almaya devam etmelerini sağlayabiliriz”.

Plasebo etkisiyle ilgili araştırmalar hem etkileyici hem şaşırtıcı. Bazı insanlarda diğerinden daha fazla etkili olsa da plasebo veya inancın gücü uzun vadede daha etkili tıbbi tedaviler, daha az yan etki ve daha fazla iyileşme yaratacak gibi görünüyor. Bu aşamada doğru adım aldığınız tedaviye inanmak ve zihnin harika gücünü harekete geçirmek olabilir.

Bir sonraki yazı “Plasebo etkisi – inancı gücü – ile tedavileri nasıl daha etkili hale getirebilirsiniz?”

UyarıBu yazı herhangi bir tedavi amacıyla yazılmamıştır. Lütfen sağlık sorunlarında önce doktorunuza danışınız. 

 

*Kirsch, I. Antidepressants and the Placebo Effect. 2014; 222(3): 128–134.

**Kaptchuk,T., Friedlander,E., Kelley,John., Kokkotou, E., Singer,J., Miller,F., Kirsch, I., Lembo, A., Placebos without Deception: A Randomized Controlled Trial in Irritable Bowel Syndrome., PlosOne. 2010. 

***J., Alok. Placebo Effect Works Even if Patienst Know That They Are Getting A Sham Treatment. The Guardian. 2010.

****Spencer, B. Placebo effect IS real – even when patients know the treatment is fake. The Daily Mail. 2015.