İş’te Fikir Yaratıcılığı

Yanlamasına Düşünme

Sıkça Sorulan Sorular

1Yanlamasına düşünme araçları iş yerinde nasıl kullanılır?
Toplantılarda süreyi kısaltarak fikir verimliliğini artırabilirsiniz. Yanlamasına Düşünme Araçları bilgiyi ve bilgi akışını yönetmenizi sağlayarak amaca yönelik yeni alternatifler geliştirmenizi sağlar. Yeni ürünler ve hizmetler tasarlayabilir, geliştirebilir ve üretebilirsiniz. İş yerindeki verimliliği artırabilir ve iş akışını değiştirerek daha verimli bir sistemi ortaya çıkarabilirsiniz. Çalışanlar arasında daha hızlı, net ve anlaşılır iletişim kodları kullanabilirsiniz (S.O.S. bu yüzden evrenseldir).
2Yanlamasına Düşünmeye bir örnek verir misiniz?
#Örnek Yerel bir firma internet sitesini geliştiriyor Yerel bir firma internet sitesi üzerinden daha fazla katılımcıya ulaşmak istiyor. Şuana kadar internet siteleri az sayıda ziyaretçinin uğradığı pasif bir siteydi. Yeni bir site için yeni alternatiflere ihtiyaçları var. Bunun için rastgele kelime aracından faydalanıyoruz. RKA bir kelimeyle bir başka kelimeyi kışkırtarak fikirlerden değer yaratmanızı sağlayan araçtır. Yeni alternatifler yaratır ve en son hangi alternatiflerin uygulanabilir olduğuna karar verirsiniz. Şirket yöneticisi yalnız veya takım arkadaşlarıyla kışkırtmak için bir ifade belirliyor. Hemen en yakın kitaba uzanıyor ve herkesten birer rakam söylemesini istiyor. 28,14,6. Yirmisekizinci sayfa, ondördüncü satır ve altıncı kelime. Açıp bakıyor: yumurta. İnternet sitesi po yumurta. Po İngilizce’de Provokatif Operasyon yani kışkırtıcı işlem anlamına geliyor. O ifadeyle internet kelimesini kışkırtıp yeni fikirler elde edeceğimizi belirtiyoruz. RKA kullanarak yumurtanın bir özelliği kullanılıyor: İçinde bir can barındırması. İşte ortaya çıkan alternatifler: İnternet sitesi canlıdır (Canlı sohbet/müşteri hizmetleri imkanı?) Belirli dönemlerde site içeriği sık sık yenilenir, kendi kabuğunu kırar Bazı dönemlerde kayıt olan kullanıcılara sürpriz hediyeler verilir İnternet sitesi üzerinden yeni projelerde insanların fikirleri alınır Yeni projeler için internet sitesi üzerinden ödüllü yarışma, vb açılır Site kullanıcılara belirli aralıklarla yeni içeriği bülten olarak gönderir Bazı konularda site doğrudan ilgili kişiye canlı destek erişimi sağlar Sadece birkaç dakikada yerel bir firma birkaç alternatif yaratarak sitesini geliştirmeye başlayabilir. Her bir alternatifi farklı araçlarla kışkırtarak yeni seçenekler yaratabiliriz. Burada yumurtanın sadece bir özelliğinden faydalandığımızı hatırlatmak isterim.
3Herkes yaratıcı düşünmeyi öğrenebilir mi?
İlköğretimden itibaren herkes yanlamasına düşünmeyi öğrenebilir. Dil ile kendisini kolayca ifade edemeyen bir çocuk bile farklı çizim teknikleriyle dilin ötesine geçerek yeni alternatifler yaratabilir. Yaratıcılık herkesin öğrenebileceği ve geliştirebileceği bir beceridir.
4Yanlamasına düşünme ne tür avantajlar sağlar?
İyi fikirler daha iyi bir hayat yaşamanın ve başarının sırrıdır. Birçok başarılı insan düşünmeyi bir beceri olarak geliştirmiş ve aşılması imkansız olarak nitelendirilen durumlarda bile verimli zamanlar geçirmişlerdir. İyi düşünceler hayatınızın her alanını geliştirmenize, hedeflerinize daha rahat ulaşmanıza ve diğerlerinin hayatlarını kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Diki makinesi yokken herşey elle dikilmek zorundaydı. Şimdi sanayi makineleri sayesinde milyonlarca kıyafet kolayca üretiliyor. Yanlamasına düşünme zihinsel ekipmanınıza yeni özellikler ekleyerek tartışmaları keşfetmeye, yargıyı değere ve tıkanıklığı yeni alternatiflere dönüştürmenizi sağlar. Yanlamasına Düşünme zihnin simyasıdır. Düşünceleri daha değerli düşüncelere ve yeni yollara dönüştürür.
5Şirketimizde yaratıcı insan çok az. Bu bir dezavantaj mıdır?
Herkes yaratıcıdır, sadece o beceriyi geliştirmemiştir. Fikir yaratıcılığı sanatsal yaratıcılıktan farklıdır ve kolayca öğrenilebilir. Venezuella gibi dünyanın birçok ülkesinde Yanlamasına Düşünme eğitim sisteminde bir kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Sadece birkaç kişi bile bir grubun, takımın veya şirketin yükselmesine yetecek etkileyici fikirler yaratabilirler. Daha da önemlisi Yanlamasına Düşünme algıyı değiştirmenizi sağlayan güçlü araçlar sunar. Örneğin Murano markası dünyanın en kaliteli cam eşyalarını satar. Murano’nun kurucusu o zamana kadar kimsenin aklına gelmeyen bir soruyla algısını genişletir: “Herkes tertemiz cam istiyor. En temiz cam nerede olur?” Laboratuvarların kırık cam tüpleri attığını öğrenen Murano hammaddesini bulmuştur. Hem temiz, hem ucuz hem de göz alıcı bir hammadde. Leonardo da Vinci’nin dediği gibi “Tüm bilgilerimizin kaynağı algılarımızdadır.” Algıyı değiştirebilenler yaratanlarla aynıdır.
6Yargı ve değer ne demek? Yanlamasına düşünme nasıl değer yaratır?
Matematik gibi belirli kurallara tabi kapalı sistemlerde tek bir cevabın peşinden gidilir. Alternatif yollarla da cevaba ulaşılabilir ama bir sorunun tek bir sonucu vardır. Cevabı bulduğunuzda daha ileri gitmenize gerek kalmaz. Hayat ise içinde inançlar, değerler ve duyguları barındıran bir karmaşadır. Tek bir doğru yeterli olmayabilir ve bazen tek bir cevap bizi sadece kısıtlar. Yanlamasına Düşünme “doğru cevap” yargısının yerine yeni alternatifler yaratarak en uygulanabilir ve işe yarar seçenekleri keşfetmek içindir. Yargı trafik sorununun çözülmesine, ülkelerarası çatışmanın devam etmesine ve hava kirliliğine hala bir çözüm bulunamamasına sebep olan durak noktasıdır çünkü yargı haklılığa dayanır. Çözüm için keşfetmek, yeni seçenekler yaratabilmek ve en uygulanabilir olanını harekete geçirmek gerekir. Edward de Bono İsrail-Filistin çatışmasına örnek veriyor. “Eğer” diye başlıyor de Bono, seçim sistemini değiştirseydik ve İsrail Kabinesi’nin 30%’unu Filistinliler ve Filistinli Meclis üyelerinin de 30%’unu İsrailliler seçseydi nasıl olurdu? Bu seçeneklerden sadece bir tanesi ve algıyı değiştiren araçlarla her iki tarafın da kazanmasını sağlayacak seçenekler ortaya çıkarılabilir.
7Bir probleme takılıp kaldığımızda yanlamasına düşünme bize nasıl yardımcı olur?
Problem çözme zihniyeti eğitim sisteminin getirdiği alışkanlıklardan kaynaklanır. Problem reaktif bir düşünme gerektirir. Bir yapboz gibi bilinmeyen parçalar önünüze serilir ve harekete geçersiniz. Yeni alternatifler yaratmak fikirleri kışkırtarak hareket elde etmenize, yeni fikirlere sıçramanıza ve en sonunda durumu değerlendirmekle ilgilidir. Yanlamasına Düşünme’de yargı en son (veya belirlenen durumda) uygulanır çünkü çoğu zaman eleştiri ve yargı iyi fikirlerin ortaya çıkmasına büyük bir engeldir. Nikola Tesla kablosuz veri aktarımından bahsettiğinde insanlar “saçma” diyerek yargılamışlardı. neyse ki onları dinlememiş.
8Bireysel mi grup olarak mı öğrenmeliyiz?
Her ikisi de mümkün ve her ikisi de doğru. Bireysel bir ilgiden dolayı öğrenmek istiyorsanız eğitim gruplarımıza katılarak Yanlamasına Düşünme Becerilerini iki tam günlük eğitimlerle öğrenebilirsiniz. Bir grup veya şirket olarak öğrenmek isteyenler için kurumunuzda bu araçları öğrenebilir ve işinizle ilgili durumlara da kolayca uygulamaya başlayabilirsiniz.

Nasıl bazı şirketler etkileyici ve sıradan fikirler üretirken aynı imkanlara sahip olanlar bunu başaramıyor? Fikir yaratıcılığıyla yaratıcı fikirler üreten, zamanı daha iyi yöneten ve yeni alternatifler üretenler yaratıcılığı bir beceri olarak geliştirmekle ilgililer. Fikir yaratıcılığını benimseyen şirketler kurum içi verimliliği artırırken hızla değişen pazara uygun ürün ve hizmet yaratırlar. Yanlamasına Düşünme Araçlarıyla iş yerinde yeni fikirler üretir, verimliliği artırır ve kurumunuzu sürekli üreten bir yapıya dönüştürürsünüz.

İş’te Fikir Yaratıcılığı kurumunuzun şu üç hayati alanda gelişmesini sağlar.

  1. VERİMLİLİK: Bilgi yönetim araçlarıyla toplantılar daha kısa, akıcı ve verimli hale gelir. Sistemin her bir çalışanı zamanı ve önceliklerini yönetebilen insanlara dönüşür.
  2. ÜRETKENLİK: Yaratıcılık araçlarıyla çalışanlarınız aynı verilerden daha fazla fikir üretir. Her durumda esnek hareket eden alternatifler yaratabilen bir kurum yapısı yerleşmeye başlar.
  3. DEĞER YARATMAK: Dünyanın en ünlü şirketleri pazara değer katanlardır. Şirket kültürü öyle bir değere sahiptir ki insanlar orada bir rol almayı ayrıcalık olarak kabul eder. Değer yaratma araçları şirketinizde işlerin daha hızlı ve pratik hale gelmesini sağlayan kısa yollar ortaya çıkarırsınız.

İş’te Fikir Yaratıcılığıyla ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçin.